Get News Fast
اخبارخبرگزاری تسنیمبین‌المللقاره آسیا و اقیانوسیه

گفتگوی تلفنی بایدن و شی درباره اوکراین و تایوان

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا و شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهور چین، اولین گفتگوی مستقیم خود را روز سه‌شنبه از زمان دیدار در ماه نوامبر سال گذشته میلادی انجام دادند.

وبانگاه به نقل از خبرگزاری تسنیم:

گفتگوی تلفنی بایدن و شی درباره اوکراین و تایوان

اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد که بایدن از این تماس برای تاکید بر “اهمیت حفظ صلح و ثبات در سراسر تنگه تایوان و حاکمیت قانون و آزادی دریانوردی در دریای چین جنوبی” استفاده کرد.

بایدن و شی در ماه نوامبر برای از سرگیری ارتباطات نظامی و همکاری برای محدود کردن تولید مواد مخدر فنتانیل توافق کردند. آنها از ژوئیه 2022 تلفنی صحبت نکرده بودند.

پس از نشست ماه نوامبر، بایدن به خبرنگاران گفت که دیدگاه خود را مبنی بر اینکه شی یک دیکتاتور است تغییر نداده، که این اظهار نظر چین را عصبانی کرد.

جو بایدن رئیس جمهوری چین را «دیکتاتور» خواند

کاخ سفید اعلام کرد: بایدن و شی همچنین درباره نگرانی‌ها در مورد حمایت چین از جنگ روسیه علیه اوکراین، رویه‌های تجاری اقتصادی این کشور، نقض حقوق بشر در سین‌کیانگ و خلع سلاح هسته‌ای شبه جزیره کره صحبت کردند.

بایدن و شی به گفت وگوهای خود ادامه داده‌اند و به دنبال هموارسازی پس از تجربه یک دوره دشوار در روابط هستند. پس از عبور یک بالون چینی از ایالات متحده و ساقط شدن آن توسط یک جنگنده آمریکایی در اوایل سال گذشته میلادی، روابط دو کشور رو به وخامت گذاشت.

نشانه‌هایی از بهبود روابط در ماه‌های اخیر بروز کرده است، زیرا هر دو طرف اقداماتی را برای ایجاد مجدد کانال‌های ارتباطی پس از افت روابط بین دو ابرقدرت جهانی به پایین‌ترین سطح خود در دهه‌های اخیر، انجام دادند.

کاخ سفید اعلام کرد: «دو طرف از تلاش‌های جاری برای حفظ کانال‌های ارتباطی باز و مدیریت مسئولانه روابط از طریق دیپلماسی سطح بالا و رایزنی‌ها در هفته‌ها و ماه‌های آینده استقبال کردند.»

بایدن: با شی دیدار خواهم کرد

بایدن و شی همچنین در مورد راه های مدیریت رقابت، اجتناب از درگیری و باز نگه داشتن خطوط ارتباطی صحبت کردند.

دولت بایدن فروش برخی فناوری‌ها به شرکت‌های چینی را با اشاره به خطرات امنیت ملی ممنوع کرده است. چین واشنگتن را به استفاده از مسائل اقتصادی و تجاری به عنوان سلاح متهم کرده است.

در تماس روز سه‌شنبه، بایدن گفت که ایالات متحده به اقدامات لازم برای جلوگیری از استفاده از فناوری‌های پیشرفته ایالات متحده برای تضعیف امنیت ملی آمریکا، بدون محدود کردن بی‌رویه تجارت و سرمایه‌گذاری، ادامه خواهد داد.

انتهای پیام/

گروه خبری: 1338

 

© خبرگزاری تسنیم
ارسال از وردپرس به شبکه های اجتماعی ایرانی
ارسال از وردپرس به شبکه های اجتماعی ایرانی
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا