Get News Fast

تعرض به عرصه "اصلان‌تپه" بومهن/ سرقت سنگ‌های قیمتی

کارشناس میراث فرهنگی استان تهران از تخریب و تجاوز به حریم تپه تاریخی اصلان تپه در بومهن خبر داد و گفت: دامنه اطراف تپه در معرض ساخت‌وسازهای غیرمجاز قرار گرفته و بخشی از سنگ‌ها و آثار تاریخی این اثر مهم تاریخی تخریب شده است.

وبانگاه به نقل از خبرگزاری تسنیم:

تعرض به عرصه “اصلان‌تپه” بومهن/ سرقت سنگ‌های قیمتی

اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از پردیس، کارگروه مقابله با ساخت‌وسازهای غیرمجاز به همراه نماینده دادستان شهرستان پردیس از حریم تپه تاریخی اصلان تپه بازدید کرده و تصمیماتی را در جهت حفظ و نگهداری این تپه تاریخی اتخاذ کردند.

رضا سلمان‌پور کارشناس میراث فرهنگی استان تهران در حاشیه این بازدید اظهار داشت: اصلان تپه اثری از دوره تاریخی هزاره اول قبل از میلاد و یکی از آثار مهم تاریخی و ثبت شده در فهرست آثار ملی است که در شهر بومهن شهرستان پردیس واقع شده و از نظر زمین‌شناسی دارای گستردگی زیادی است.

وی با اشاره به وجود آثار حفاری غیرمجاز در بخش‌هایی از تپه افزود: در ضلع جنوبی تپه مناطق مسکونی قرار گرفته که متأسفانه در سال‌های اخیر دامنه اطراف تپه در معرض ساخت‌وسازهای غیرمجاز قرار گرفته و بخشی از سنگ‌ها و آثار تاریخی این اثر مهم تاریخی تخریب شده است.

کارشناس میراث فرهنگی استان تهران در ادامه گفت: حفظ و نگهداری از این اثر با ارزش تاریخی نیازمند همت و تلاش بین دستگاه‌های شهرستان پردیس است تا حریم و محدوده تاریخی اصلان تپه از وجود متجاوزان و متصرفان پاکسازی شده و تبدیل به یک سایت مناسب برای نسل آینده باشد.

اصلان‌تپه به سایت گردشگری در منطقه تبدیل می‌شود

محمد حبیب پور رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان پردیس در ادامه گفت: اصلان تپه در شهر بومهن یک اثر فاخر تاریخی است و باید مورد توجه ویژه مسئولان شهرستان در حفاظت از این اثر با ارزش قرار بگیرد.

وی افزود: حفظ و نگهداری این اثر تاریخی که بخشی از هویت ملی است، به عهده تمامی ارگان‌ها و ادارات است و مسئولیت آن تنها برعهده یک اداره نیست.

رئیس میراث فرهنگی شهرستان پردیس بیان داشت: در بازدید از اصلان تپه با حضور نماینده دادستان متوجه تعارض و تخریب این اثر تاریخی شدیم و متأسفانه به دلیل اشکالات قانونی در صدور اسناد رسمی شهر بومهن و اختلاف‌نظر ادارات، فرصتی برای سود جویان در حفاری و تخریب این اثر تاریخی فراهم شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان پردیس با اشاره به نتایج بازدید مسئولان از اصلان تپه گفت: با رویکرد مثبت مسئولان ذی‌ربط در بازدید امروز مقرر شد جهت حفظ و نگهداری این اثر تاریخی با نظارت کامل و رصد و پایش مداوم با هرگونه تعرض در محدوده تپه برخورد قانونی صورت بگیرد.

حبیب پور افزود: براساس گمانه‌زنی‌ها و نظر کارشناسان خبره اداره کل میراث فرهنگی استان تهران سایت ورودی اصلان تپه در جهت اشتغال‌زایی مردم شهرستان تبدیل به منطقه گردشگری شده و حفظ و حراست خواهد شد.

تخلیه نخاله‌های ساختمانی بیخ گوش ساکنان فاز 9 پردیس + فیلم

تشکیل پرونده قضایی برای متصرفان محدوده تپه تاریخی بومهن

محمود حیدری دبیر کارگروه مقابله با ساخت‌وسازهای غیرمجاز شهرستان پردیس اظهار داشت: هرگونه ساخت‌وساز در اطراف تپه تاریخی شهر بومهن ممنوع است و جهت ساخت‌وسازهای انجام شده در سال‌های گذشته در محدوده اصلان تپه پرونده قضایی تشکیل و برخورد می‌شود.

وی تصریح کرد: در بازدید امروز مقرر شد میراث فرهنگی شهرستان پردیس، شهرداری بومهن و بنیاد مستضعفان به عنوان مالک بخشی از اراضی پیرامون اصلان تپه جهت اقداماتی از قبیل محصور کردن این اثر تاریخی با تشکیل پرونده کمیسیون ماده 100 با ارجاع به مراجع قضایی در برخورد با متصرفان اقدام کنند.

دبیر کارگروه مقابله با ساخت‌وسازهای غیرمجاز پردیس بیان کرد: قسمت شرقی تپه تاریخی در مجاورت رودخانه سیاه رود مورد تجاوز سودجویان با ساخت‌وسازهای غیرمجاز قرارگرفته که منابع امور آب شهرستان و شهرداری بومهن بایستی با استفاده از ظرفیت قانونی و کمیسیون ماده 100 سریعاً نسبت به طرح شکایت و برخورد قانونی اقدام کنند.

دبیر کارگروه مقابله با ساخت‌وسازهای غیرمجاز شهرستان پردیس در پایان خاطرنشان کرد: حفظ و نگهداری این اثر جاودان در اولویت تمامی دستگاه‌های مرتبط قرار می‌گیرد و با نظارت کامل و پایش این اثر تاریخی دست سودجویان را با تمام توان کوتاه می‌کنیم.

انتهای پیام/

 

© خبرگزاری تسنیم
ارسال از وردپرس به شبکه های اجتماعی ایرانی
ارسال از وردپرس به شبکه های اجتماعی ایرانی
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا