Get News Fast

تجلیل از «پرفسور نوری» چهره ماندگار دانشگاه اردبیل

آیین تجلیل از چهره ماندگار دانشگاه محقق اردبیلی «پرفسور قدیر نوری قنبلانی» با حضور نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل و جمعی از اساتید دانشگاه در اردبیل برگزار شد.

وبانگاه به نقل از خبرگزاری تسنیم:

تجلیل از «پرفسور نوری» چهره ماندگار دانشگاه اردبیل

اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، عصر چهارشنبه در این مراسم در کنار رونمایی از تندیس پرفسور نوری به عنوان چهره شاخص علمی استان اردبیل، نشان علمی برتر استان اردبیل به این استاد دانشگاه محقق اردبیلی اعطا شد.

در این مراسم رییس دانشگاه محقق اردبیلی به جایگاه علم در مکتب اسلام و تکریم و تجلیل از علما و دانشمندان اشاره کرد و گفت: عالمان دینی در اسلام و آموزه‌های دینی در ردیف وارثان پیامبر نامیده شده‌اند.

اسماعیل چمنی به تحولات علمی کشورمان به ویژه در عرصه نظامی، قدرت بازدارندگی و سایر حوزه‌های کشاورزی و صنعتی اشاره کرد و افزود: عملیات وعده صادق نتیجه ارزش‌گذاری به علم و ساحت عالمان و نخبگان بود که کشور ما را در صدر توجهات جهانی قرار داد.

وی تصریح کرد: در دولت سیزدهم در مسیر تحقق سند تحول علمی کشور گام‌‌های جدی برداشته شده و دانشگاه محقق اردبیلی نیز سعی می‌کند تا برای هویت‌سازی نسل جدید تجلیل از مفاخر استانی را انجام دهد.

رییس دانشگاه محقق اردبیلی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: استان اردبیل مهد پرورش مفاخر و شخصیت‌های دینی، علمی و فرهنگی بوده و در این زمینه از شیخ صفی‌الدین اردبیلی گرفته تا علما و مفاخر دیگر در این خطه توانسته‌اند خوش درخشیده و در تحولات علمی کشور تأثیرگذار عمل کنند.

چمنی تلاش دشمن را برای سیاه‌نمایی و ناامید کردن نسل آینده از پیشرفت‌های علمی کشور یادآور شد و اضافه کرد: با وجود همه این هجمه‌ها در قالب جنگ ترکیبی، باید در قالب الگوسازی و تکریم عالمان به نسل‌های آینده آنها را معرفی کرده تا زمینه پیشرفت و توسعه کشور را به شکل روشن و شفاف فراهم کنیم.

وی بیان کرد: اگر این الگوسازی‌ها به شکل درست اتفاق بیفتد قطعا پیشرفت‌های کشور را بیشتر شاهد بوده و همین مفاخر علمی و دانشگاهی می توانند منشأ خیر و برکت باشند.

رییس دانشگاه محقق اردبیلی در ادامه سخنان خود یادآور شد: دانشگاه محقق اردبیلی نیز هر چند دانشگاه نوپا و مولود انقلاب است اما جز دانشگاه‌های برجسته و موفق کشور بوده و توانسته چهره‌های ارزشمندی همچون استاد نوری را در دامن خود پرورش داده و به عنوان بنیان‌گذار این مجموعه علمی و دانشگاهی قدردان تلاش‌ها و زحمات این چهره علمی هستیم.

چمنی تصریح کرد: پرفسور نوری به رغم اینکه در دانشگاه‌های آمریکا کرسی تدریس داشت اما خدمت به وطن را در ماندن در آمریکا ترجیح داد و توانست با حضور در زادگاهش خدمات ارزشمندی را در رشته کشاورزی به ویژه حشره‌شناسی ارائه کند.

وی به جایگاه دانشگاه محقق اردبیلی در آخرین رتبه‌بندی تایمز اشاره کرد و گفت: این دانشگاه جز دانشگاه‌های جامع برتر جهان معرفی شد.

رییس دانشگاه محقق اردبیلی افزود: این دانشگاه در رشته مواد، انرژی و کشاورزی رتبه‌های اول تا هفتم را دارد و با جذب یک هزار و 500 دانشجوی خارجی از 10 کشور موفق شده جز دانشگاه‌های برتر و برجسته ملی و بین‌المللی معرفی شود.

چمنی تحصیل 41 نفر دانشجوی فوق دکترا را در این دانشگاه یادآور شد و خاطرنشان کرد: اخیرا پنج نفر از اساتید این دانشگاه جز دانشمندان یک درصد دنیا و 16 نفر نیز به عنوان دانشمندان 2 درصد دنیا معرفی شوند.

رییس دانشگاه محقق اردبیلی اضافه کرد: امسال شاهد تجلیل از سه استاد برجسته این دانشگاه در سطح ملی بودیم که دکتر حبیبی به عنوان سرآمد اساتید کشور، مسعود گنجی به عنوان استاد نمونه و شایقی به عنوان پژوهشگر نمونه کشور معرفی و مورد تجلیل و تکریم قرار گرفت.

به گزارش تسنیم، در این مراسم از زحمات «پرفسور قدیر نوری قنبلانی» بنیان‌گذار دانشگاه محقق اردبیلی و فارغ‌التحصیل دکترای حشره‌شناسی با سابقه درخشان علمی و دانشگاهی و چاپ مقالات مختلف با اهدای لوح سپاس و هدایایی تجلیل شد.

انتهای پیام/131/.

 

© خبرگزاری تسنیم
ارسال از وردپرس به شبکه های اجتماعی ایرانی
ارسال از وردپرس به شبکه های اجتماعی ایرانی
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا