Get News Fast

دانشگاه‌ها ایده تبدیل علم به ثروت را جدی بگیرند

امام جمعه اردبیل گفت: دانشگاه‌ها باید ایده تبدیل علم به ثروت را جدی بگیرند چرا که امروز قدرت بهره‌وری در دنیا اعجاب انگیز شده است.

وبانگاه به نقل از خبرگزاری تسنیم:

دانشگاه‌ها ایده تبدیل علم به ثروت را جدی بگیرند

اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، آیت‌الله سید حسن عاملی عصر چهارشنبه در مراسم تجلیل از چهره ماندگار دانشگاه محقق اردبیلی پرفسور نوری اظهار داشت: اگر امروز دانشگاه‌های معتبر اروپا و آمریکا به دنبال نخبگان ما هستند به دلیل حساسیت موضوع بهره‌وری و تبدیل علم به ثروت است تا زمینه توسعه کشور خود را به بهترین شکل فراهم کنند.

وی به مدنیت و تاریخ فاخر کشورمان در دستیابی به قدرت علمی ارزشمند اشاره کرد و گفت: هر چند در برخی از مقاطع تاریخی کشور ما را از ساحه علم دور نگه داشتند اما امروز در چینش ملت‌ها و قدرت علمی جهان ایران جز برترین‌ها است.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل تصریح کرد: ما امروز سر سفره فرهنگ، مدنیت و علوم پیشرفته این کشور نشسته‌ایم و از ظرفیت عالمان برای بهره‌مندی از مواهب خدادادی علم و فناوری‌های جدید استفاده می‌کنیم.

عاملی از کتاب به عنوان اولین عامل انتقال این مواریث ارزشمند یاد کرد و افزود: در مکتب اسلام که با اقراء شروع شده به علم بها داده شده و قطعا باید در این کشور از این ظرفیت عظیم به بهترین شکل استفاده شود.

وی با انتقاد از برخی غفلت‌ها و بی‌توجهی‌ها نسبت به مطالعه عمیق کتاب‌های ارزشمندی همچون منشعات فراهانی خاطرنشان کرد: هم در سخنرانی‌ها و هم در مکاتبات وزرا، نمایندگان و مدیران ملی و استانی شاهد لغزش‌هایی هستیم که با این گنجینه عظیم ایران این ایرادات و اشکالات قابل گذشت نیست.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: ما ایرانی‌ها باید به کتاب‌های ارزشمندی همچون مثنوی معنوی، الغدیر، تفسیر المیزان و سایر کتاب‌های ارزشمند ادبی، تاریخی، فرهنگی و اجتماعی افتخار کنیم و زمینه بهره‌گیری نسل امروز و آینده را از این گنجینه‌های عظیم به بهترین شکل فراهم کنیم.

عاملی اضافه کرد: ما در بین این آثار کتاب‌های ارزشمند و عجوبه ادبی را شاهد هستیم که اگر سرلوحه کار ما قرار گیرد، می‌تواند اصلاح امور را به همراه داشته و در کنار آن نمایشگر عقبه فرهنگی و تاریخی ما باشد.

وی دومین عنصر تقویت علم و بنیه‌های ارزشمند در این ساحه را بها دادن به ساحت معلم و اساتید دانشگاه اعلام کرد و ادامه داد: در تحولات علمی ضروری است تا به جایگاه معلم و اساتید دانشگاه‌ها توجهی جدی شود.

امام جمعه اردبیل در ادامه سخنان خود یادآور شد: اگر پایاپای تحولات علمی حرکت نکنیم، قافله را خواهیم باخت و ضرورت دارد در این کشور جلوتر از بها دادن به ثروت نفت، به نخبگان و مفاخر ارزش قائل شده و جایگاه آنها اعتلا یابد.

عاملی تبدیل ایده علم به ثروت را از مؤسسات علمی و دانشگاهی خواستار شد و تصریح کرد: امروز در رشته‌ای نظیر ژنتیک دستاوردهای عظیمی به دست آمده و ما قدرت بهره‌وری را در بالاترین سطح شاهد و ناظر هستیم.

وی گفت: ضروری است برای حفظ نخبگان و برجستگان کشور به ساحت علم و سلطان بودن آن بها داده شود چرا که اگر غفلت از ساحه علمی انجام شود ما گرفتار عوارض عقب ماندگی‌ها خواهیم شد.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل از پرفسور قدیر نوری قنبلانی به عنوان بنیان‌گذار دانشگاه محقق اردبیلی، چهره علمی فاخر یاد کرد و از نسل امروز خواست چنین چهره‌های برجسته‌ای را الگوی خود قرار دهند.

انتهای پیام/131/.

 

© خبرگزاری تسنیم
ارسال از وردپرس به شبکه های اجتماعی ایرانی
ارسال از وردپرس به شبکه های اجتماعی ایرانی
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا