Get News Fast

رونمایی از اسطرلاب دوره ی قاجار در قلعه حسن صباح

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قزوین، گفت: شاخص‌ترین برنامه‌ای که به مناسب روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی برنامه‌ریزی شده است، رونمایی از اسطرلابی مربوط به دوره سلجوقی است.

وبانگاه به نقل از خبرگزاری تسنیم:

رونمایی از اسطرلاب دوره ی قاجار در قلعه حسن صباح

اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین، علیرضا خزائلی ظهر امروز در شنست خبری که با حضور جمعی از اصحاب رسانه به مناسبت فرا رسیدن «روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی» در موزه شهر قزوین برگزار شد، اظهار داشت: اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قزوین به مناسب روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی برنامه‌های متعددی را تدارک دیده است.

وی ادامه داد: شاخص‌ترین برنامه‌ای که به مناسب روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی برنامه‌ریزی شده است، رونمایی از اسطرلابی مربوط به دوره سلجوقی است.

خزائلی یادآور شد: این اسطرلاب در قلعه حسن صباح روستای گازرخان الموت کشف و در لیست اموال موزه ملی ایران به ثبت رسیده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قزوین، خاطرنشان کرد: رونمایی از این اسطرلاب تاریخی روز شنبه به صورت ویدئو کنفرانس با حضور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی انجام خواهد شد.

وی تصریح کرد: برگزاری کارگاه تخصصی خوشنویسی، حضور دانش آموزان قزوینی در موزه‌ها، تجلیل از کارکنان و پیشکسوتان موزه‌های قزوین و حضور دانشجویان خارجی دانشگاه شهید بهشتی در دولتخاته صفوی از جمله دیگر برنامه‌های تدارک دیده شده در این هفته است.

خزائلی در ادامه با اشاره به اقدامات انجام شده در بقعه چهار انبیا قزوین، عنوان کرد: با توجه به حادثه‌ای که در اسفندماه سال گذشته در محل بقعه چهار انبیا قزوین اتفاق افتاد، جلسه‌ای به ریاست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری قزوین، شهردار قزوین و مدیرکل اوقاف و امور خیریه تشکیل و احیا و مرمت بقعه در دستور کار قرار گرفت.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قزوین یادآور شد: خاکبرداری کامل انجام و طاق‌ها جمع شد و اکنون منتظر اقدام بعدی هستیم که در این اقدام عرشه سازه‌ای در طراز خیابان اجرا خواهد.

وی افزود: مسئولیت اجرای عرشه به عهده میراث فرهنگی نیست و منتظریم دستگاه مرتبط که شهرداری است اقدامات لازم را انجام دهد.

انتهای پیام/

 

© خبرگزاری تسنیم
ارسال از وردپرس به شبکه های اجتماعی ایرانی
ارسال از وردپرس به شبکه های اجتماعی ایرانی
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا