Get News Fast

نخستین یوم النکبه پس از طوفان الاقصی/ بررسی زوال رژیم صهیونیستی

صهیونیست‌ها در سایه جنگ غزه و شکست‌های متوالی خود، درگیر کابوس نفرین «دهه هشتم» هستند و مهم‌ترین سوال آنها این است که آیا صد سالگی اسرائیل را می بینند؟

نخستین یوم النکبه پس از طوفان الاقصی/ بررسی زوال رژیم صهیونیستی

به گزارش خبرگزاری مهر، در آستانه هفتاد و ششمین سالگرد روز شوم «نکبت» که صهیونیست‌ها آن را روز تأسیس رژیم خود می‌دانند و جشن می‌گیرند، تحلیلگران و کارشناسان اسرائیلی سوالاتی را درباره آینده این رژیم به ویژه در سایه تحولات اخیر و چالش‌های خطرناک داخلی و خارجی که اسرائیل با آن مواجه است، مطرح می‌کنند که همه آنها را می‌توان تحت عنوان نگرانی موجودیتی نامید.

شکست‌های سریالی نتانیاهو و باتلاقی که اسرائیل را در آن انداخت

در این زمینه روزنامه عبری هاآرتص با گزارشی تحت عنوان «بعد از ۷ ماه جنگ، اینجا اسرائیل در حال تجزیه است» سوالی مطرح کرد با این عنوان که آیا اسرائیل می‌تواند صدمین سالگرد خود را جشن بگیرد؟

در گزارش هاآرتص آمده است که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل حدود ۷ سال پیش به شدت درباره آینده اسرائیل هشدار داد و در آن زمان گفت که بقای موجودیت اسرائیل امری حتمی و مسلم نیست؛ زیرا همه حکومت‌های قبلی یهودی ۸۰ سال بیشتر دوام نیاورده‌اند، اما ما باید بر این روند غلبه کنیم. نتانیاهو به اسرائیلی‌ها قول داد هر کاری انجام دهد تا اسرائیل به صدمین سالگرد خود برسد.

این رسانه صهیونیستی تاکید کرد که نتانیاهو همانند همیشه برخلاف آنچه که وعده داده بود، عمل کرد و به جای حمایت از اسرائیل برای تضعیف و نابودی آن تلاش کرد؛ تا جایی که امروز برای اولین بار موجودیت اسرائیل در معرض تردید قرار گرفته است. نتانیاهو از زمانی که به عرصه قدرت برگشته، شکست‌های متعددی را به ثبت رسانده که نتایج آن در همه عرصه‌ها روشن است.

در ادامه این گزارش آمده است: ۱۳۲ اسیر اسرائیلی در تونل‌های حماس مانده‌اند و شهرک‌های اطراف غزه و همچنین شمال اسرائیل (فلسطین اشغالی) خالی از سکنه شده و معلوم نیست که اسرائیلی‌ها می‌توانند به این شهرک‌ها برگردند یا نه. علاوه بر آن مسیر حیاتی کشتیرانی به ایلات بسته شده، خطوط هوایی بین المللی، پروازهای خود را به فرودگاه بن گوریون متوقف کرده‌اند، رتبه اعتباری اسرائیل کاهش یافته و کسری بودجه و تورم در آستانه انفجار است.

روزنامه هاآرتص در ادامه به عملیات تلافی جویانه‌ای که جمهوری اسلامی ایران تحت عنوان «وعده صادق» علیه رژیم صهیونیستی در داخل سرزمین‌های اشغالی انجام داد، اشاره و تاکید کرد: ایران امروز به اندازه کافی احساس امنیت می‌کند؛ تا جایی که می‌تواند صدها موشک و پهپاد را به سمت اسرائیل پرتاب کند و اسرائیل نشان داد که به تنهایی قادر به دفاع از خود نیست.

این رسانه عبری همچنین به انزوای رژیم صهیونیستی در سطح جهانی بعد از افشای حقایق جنایت‌های آن علیه غیرنظامیان پرداخته و تصریح کرد: امروز نتانیاهو یکی از کسانی است که ممکن است به زودی حکم بازداشت او توسط دیوان بین‌المللی دادگستری صادر شود. همچنین روابط اسرائیل و ایالات متحده دچار تنش‌های علنی شده و جو بایدن رئیس جمهور آمریکا مجبور شده تا ارسال تسلیحات به ارتش اسرائیل را متوقف کند.

صهیونیست‌ها امیدی به آینده اسرائیل ندارند

به گزارش المیادین، «آریس لعال» نویسنده سیاسی روزنامه هاآرتص در این زمینه نوشت: حماس هنوز زنده است و نفس می‌کشد و اسرای اسرائیلی یکی پس از دیگری کشته می‌شوند، در حالی که سران اسرائیلی وظایف خود را انجام نمی‌دهند. اسرائیلی‌ها در یک روز روشن می‌توانند خودشان را تسلیم شده و شکست خورده ببینند و صحبت‌های مقامات اسرائیلی از جمله یوآف گالانت و نتانیاهو و سایر اعضای کابینه آشفته اسرائیل، همه لفاظی و لاف است.

وی افزود: بعد از گذشت ۷ ماه از جنگ، اسرائیل در حال فروپاشی و تجزیه است و به سمت فاجعه پیش می‌رود؛ زیرا تضمینی برای آینده اقتصاد اسرائیل نیست و همچنین اسرائیل در یک انزوای جهانی به سر می‌برد و در حال از دست دادن حمایت کشورهای غربی است و در میان یک جنگ ابدی گرفتار شده است.

از طرف دیگر وب سایت «مداد» که یک وب سایت عبری در زمینه جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده‌ها درباره سیاست و جامعه صهیونیستی است، گزارشی را منتشر کرد که بیانگر کاهش قابل توجه سطح خوش‌بینی شهرک نشینان صهیونیست به آینده اسرائیل است و نشان می‌دهد درصد اسرائیلی‌هایی که به آینده رژیم خود امیدوار بودند از ۴۸ درصد به ۳۷ درصد کاهش یافته است و ۳۰ درصد هم کاملاً نسبت به آینده اسرائیل بدبین هستند.

بر اساس این داده‌ها، کارشناسان و تحلیلگران اسرائیلی تاکید می‌کنند که اعتماد اسرائیلی‌ها نسبت به توانایی تل‌آویو جهت پیروزی در جنگ بسیار کم شده است. حتی با وجود اینکه صهیونیست‌ها معتقدند این یک جنگ مهم و موجودیتی به شمار می‌رود، اما اعتمادی به پیروزی اسرائیل در آن ندارند.

کارشناسان صهیونیست معتقدند که اسرائیل در حال تجربه یک بحران مداوم بوده و آنچه بیش از همه نگران کننده می‌باشد، بدبینی و ناامیدی اسرائیلی‌ها از آینده است و همین مسأله می‌تواند روند مهاجرت معکوس را سریع‌تر کند. همچنین زمانی که این سوال در میان نظامیان اسرائیلی به وجود می‌آید که چه اتفاقی خواهد افتاد و زمانی که آنها احساس می‌کنند اسرائیل آینده خوبی ندارد، انگیزه‌ای برای حضور در نبرد پیدا نمی‌کنند.

غم‌انگیزترین نکبت صهیونیست‌ها

روزنامه صهیونیستی «ذامارکر» هم در گزارشی در این زمینه اعلام کرد که هفتاد و ششمین روز «استقلال» اسرائیل غم انگیزترین و بی‌رحمانه‌ترین تعطیلات از زمان تاسیس اسرائیل تاکنون است؛ به طوری که اسرائیلی‌ها نمی‌دانند آیا اسرائیل می‌تواند از این بحران خارج شود و صدمین سالگرد خود را جشن بگیرد یا نه؟

در این راستا دو کارشناس صهیونیست به نام‌های «یوجن کندل» و «رون تسور» سندی را با هدف ترسیم خطوط کلی یک چشم انداز جدید برای اسرائیل تهیه کردند که نشان می‌دهد اسرائیل نمی‌تواند صدمین سالگرد خود را جشن بگیرد.

در این سند آمده است که اسرائیل در انتظار آینده‌ای غم انگیز است؛ زیرا بیشتر احتمالات نشان می‌دهد که اسرائیل به عنوان یک دولت یهودی در دهه‌های آینده باقی نخواهد ماند. پرونده اصلاحات قضایی که کابینه نتانیاهو قصد انجام آن را داشت و بعد از آن جنگ غزه و پیامدهای سنگین آن، شکست‌های زیادی به اسرائیل تحمیل کرد. اسرائیل امروز در معرض یک تهدید واقعی قرار دارد و اگر کاری نکند هرگز به یکصدمین سالگرد خود نخواهد رسید به ویژه اینکه در چهارچوب نظام سیاسی کنونی اسرائیل امکان توقف جنگ داخلی وجود ندارد.

کارشناسان مذکور صهیونیست افزودند، خطوط کلی روند فروپاشی که اسرائیل تجربه می‌کند در تقسیم آن به اردوگاه‌های مختلف ظاهر می‌شود که هر یک مفاهیم و مواضع خاصی دارند و با یکدیگر در حال جنگ هستند و می‌خواهند ارزش‌های خود را به یکدیگر تحمیل کنند. شکافی که در جامعه داخلی اسرائیل میان اردوگاه‌های مختلف وجود دارد، بسیار بزرگ‌تر از آن است که بتوان آن را حل کرد. بنابراین انتظار می‌رود که بعد از پایان جنگ غزه درگیری داخلی میان اسرائیلی‌ها شدیدتر شود که همه آنها می‌تواند به انحلال جامعه اسرائیلی کمک کند.

چالش‌های موجودیتی فراروی اسرائیل

در این سند به سه چالش موجودیتی برای اسرائیل اشاره شده که به شکل زیر است:

– چالش اقتصادی؛ بر این اساس بار اقتصاد اسرائیل بر دوش یک گروه خاص افتاده و یک گروه دیگر (اشاره به حریدی‌های افراطی) تنها مصرف کننده هستند.

– چالش تضاد ارزش‌ها: رهبران اسرائیل طی دوره‌های گذشته همواره در تلاش برای یکپارچه کردن جامعه اسرائیل بوده‌اند، اما هیچ شانسی در این زمینه وجود ندارد و در دراز مدت هیچ شانسی برای لیبرال دموکراسی در اسرائیل وجود نخواهد داشت؛ زیرا حریدی‌ها به دنبال تحمیل ایدئولوژی خود هستند و بر اقتصاد چنبره زده‌اند و ارزش‌های لیبرال را نابود می‌کنند و بنابراین اسرائیل از نظر اجتماعی و اقتصادی و حتی امنیتی افول خواهد کرد.

– بی‌تفاوتی شهرک نشینان و سیاستمداران نسبت به فروپاشی تقریباً قطعی اسرائیل.

گروه خبری: 2346

 

© خبرگزاری مهر
ارسال از وردپرس به شبکه های اجتماعی ایرانی
ارسال از وردپرس به شبکه های اجتماعی ایرانی
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا