Get News Fast

تعامل ایران و عربستان تضمین کننده امنیت پایدار منطقه است

سرپرست وزارت امور خارجه ایران در ادامه رایزنی‌های خود در روسیه، با وزیر خارجه عربستان سعودی دیدار و گفتگو کرد.

وبانگاه به نقل از خبرگزاری تسنیم:

تعامل ایران و عربستان تضمین کننده امنیت پایدار منطقه است

اخبار بین الملل –

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه پادشاهی عربستان سعودی و علی باقری سرپرست وزارت امور خارجه در حاشیه نشست مشترک وزرای خارجه کشورهای عضو بریکس و کشورهای در حال توسعه دیدار و گفتگو کردند.

سرپرست وزارت امور خارجه مسیر مناسبات دو کشور در دوره دکتر رئیسی و دکتر امیرعبداللهیان را مسیری رو به جلو توصیف و تاکید کرد: اطمینان داریم اراده ایران و عربستان تحکیم و تقویت روابط همه جانبه است و این اراده بر همه ابعاد مناسبات دو کشور سایه افکنده است.

باقری با اشاره به مواجهه دو کشور  با تحولات و پدیده های متنوع در سطح منطقه و‌ جهان تاکید کرد: تعامل و همبستگی بین ایران و عربستان نه تنها به نفع دو کشور، بلکه تضمین کننده ثبات و امنیت پایدار در منطقه است.

باقری در بخش دیگری از این دیدار با اشاره به تشدید جنایات صهیونیست ها علیه مردم فلسطین از جمله جنایت وحشتناک اخیر در رفح، ضرورت اقدام هماهنگ و همراه با وفاق کشورهای اسلامی برای نشان دادن هوشیاری و حساسیت خود را مورد تاکید قرار داد و افزود: باید اسرائیل در مقابل هر تجاوز و جنایت با واکنش جدی و‌ موثر از سوی کشورهای اسلامی مواجه شود.

سرپرست وزارت امور خارجه همچنین با قدردانی از تلاش های عربستان سعودی در میزبانی از حجاج بیت‌الله الحرام به خصوص حجاج ایرانی، خواستار تقویت ارائه تسهیلات لازم به حجاج کشورمان برای ادای مناسک حج شد.

فیصل‌ بن فرحان وزیر خارجه عربستان سعودی نیز ضمن ابراز خرسندی از دیدار مجددش با سرپرست وزارت خارجه کشورمان، با تاکید بر نقش دکتر رئیسی و دکتر امیرعبداللهیان برای تحول در روابط دو کشور، اظهار داشت: در دوره دکتر رئیسی و برادرم آقای امیرعبداللهیان نه تنها از سرگیری روابط محقق شد، بلکه به مرحله همکاری و تعامل قوی بین دو کشور دست یافتیم و ما همچنان نسبت به تداوم گفتگو و همکاری بین دو کشور عزم و اراده جدی داریم.

وزیر خارجه عربستان افزود: تلاش برای پیگیری و تقویت روابط نیرومند دو کشور تضمین کننده ثبات و امنیت در منطقه است.

وزیر خارجه عربستان سعودی همچنین با ابراز خرسندی از حضور حجاج ایرانی در مناسک حج امسال و آرزوی حجی مقبول برای ایشان، تاکید کرد کشورش همه توان و طرفیت خود را برای برگزاری مراسم‌ حج در فضایی همراه با آرامش و سلامت به کار خواهد گرفت.

امروز سه‌شنبه در روز دوم اجلاس وزرای خارجه گروه بریکس، نشست مشترک وزرای امور خارجه بریکس و کشورهای دوستدار بریکس در شهر نیژنی نووگوراد برگزار شد.

علی باقری کنی، سرپرست وزارت امور خارجه کشورمان که به روسیه سفر کرده، با حضور در این نشست، مواضع و سیاست جمهوری اسلامی ایران را تشریح کرد.

وی در این نشست گفت: جمهوری اسلامی ایران با تأکید بر آمادگی برای ارائه الگوی اقتصاد مقاوتی، اعلام می‌کند اکنون زمان آن فرا رسیده است تا بریکس و کشورهای دوست، الگوی کاربردی برای استقلال مالی، پولی و بانکی، از سازوکارهای مبتنی بر نظام یک‌جانبه‌گرایی را به طور جدی مورد بررسی قرار دهد.

آمادگی ایران برای ارائه الگوی اقتصاد مقاومتی به بریکس
تاکید ایران بر اجرای روند نهایی شدن توافقنامه ایران و روسیه

انتهای پیام/؛

گروه خبری: 1343

 

© خبرگزاری تسنیم
ارسال از وردپرس به شبکه های اجتماعی ایرانی
ارسال از وردپرس به شبکه های اجتماعی ایرانی
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
1 – مسعود پزشکیان 2 – مصطفی پور محمدی 3 – سعید جلیلی 4 – علیرضا زاکانی 5 – سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی 6 – محمدباقر قالیباف