Get News Fast

ماشین اداره دولت باید به حرکت درآید و ساختار اداری چابک شود

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: من فکر می‌کنم اگر کشور می‌خواهد پیشرفتی داشته باشد به ویژه جهشی داشته باشد لازمه آن برنامه داشتن است.

ماشین اداره دولت باید به حرکت درآید و ساختار اداری چابک شود

به گزارش خبرنگار مهر سعید جلیلی نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در برنامه گفتگوی ویژه خبری گفت: عضو هیئت عالی نظارت بر مجمع بودم و بحث برنامه هفتم را کامل دنبال کردم. وظایف هیئت‌های نظارت مجمع تشخیص مصلحت این است که همین برنامه را بررسی کند که مغایر با سیاست‌های ابلاغی رهبری درباره برنامه هفتم نباشد.

وی افزود: لازمه‌ی آن این بود که برنامه هفتم را با دقت بخوانم و بررسی کنم و مواردی که مغایرت داشت در هیئت عالی نظارت بحث کنیم و گفتگو کنیم و خیلی از آنها بعداً اصلاح شد و از جهت سیاست انطباق با سیاست‌های رهبری کار شد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: آن چیزی که خیلی ارزشمند است دولت جدید شروع کارش با شروع برنامه هفتم است. همزمانی آن یک فرصت ارزشمند است برای اینکه دولت کارش را با یک برنامه که در کشور مورد وفاق قرار گرفته شروع می‌کند. این برنامه، برنامه سلیقه‌ای نیست و تبدیل به قانون شده است و تصویب شده است و امروز مبنا کار ۵ سال آینده کشور است و این بسیار ارزشمند است.

جلیلی گفت: من فکر می‌کنم اگر کشور می‌خواهد پیشرفتی داشته باشد به ویژه جهشی داشته باشد لازمه آن برنامه داشتن است.

وی افزود: خاطرم است اوایل برنامه ششم که در سال ۹۲ نوشته می‌شد دولت وقت زیاد اعتقادی به برنامه نداشت و بیان کرد که من این برنامه را دنبال نمی‌کنیم و به خاطر همین در جلسات مربوط به برنامه شرکت نکرد حاصلش این شد در آن ۸ سال فقدان برنامه که در پایان گزارش دادند فقط ۳۰ درصد از برنامه اجرا شده بود و آن هم چیزهای روزمره بود. فکر می‌کنم این برنامه مغتنم است.

دولت باید به برنامه هفتم اشراف داشته باشد

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: دولت باید به برنامه هفتم اشراف داشته باشد و باید بخشی از برنامه‌ها را ذیل همین برنامه سریع‌تر تهیه کند.

جلیلی گفت: یکی از کارهایی که داشتیم و ده‌ها ساعت بررسی کردیم روند فرایند گردش ارز در داخل کشور بود؛ اینکه چه چیزی پیش می‌آید که بحران‌ها در بازار ارز ایجاد می‌شود و یک چیزهای خیلی مجهولی نیست. وقتی بارها و ده‌ها ساعت بررسی می‌کنیم می‌بینید که یک ایرادهایی وجود دارد که باید بر آنها مسلط باشید و اجازه ندهید ادامه پیدا کند.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: مثلاً اگر صحبت می‌کنیم که بازار ارز باید سامان پیدا کند و ثبات پیدا کند لازمه آن این است که مصارف ارزی، منابع ارزی و چگونگی مصارف آن باید مشخص باشد.

حاکمیت ریال باید جدی گرفته شود

وی افزود: حاکمیت ریال باید جدی گرفته شود در کشوری که بخواهد قدرت اقتصادش قوی شود باید بتواند حکمرانی لازم را داشته باشد. دولت مقتدر یعنی همین یعنی اینکه بداند این پول چیست و کجا است و در چه چرخه‌ای است.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در موضوع مالیات گفت: یک نوع نگاه به مالیات این است که القا می‌کند موضوعی برای کسب درآمد است. اما مهم‌تر اینکه مالیات یک ابزار برای سیاست گذاری است. برای اینکه اولویت‌ها را جهت‌دهی و عدالت را شکل دهی کند. این مالیات است که در یک نگاه جامع برای حمایت از تولید کننده و برای مقابله با واردات غیر ضرور مالیات را ارزشمند می‌کند و لزوماً ممکن است منبع درآمد برای شما نباشد اما بازار شما را نظم می‌دهد و به اهداف برای اقتصاد جهت می‌دهد.

مالیات اگر خوب سیاست گذاری شود فشار را از مردم کم می‌کند

وی افزود: مالیات اگر خوب سیاست گذاری شود فشار را از مردم کم می‌کند و عدالت را برقرار می‌کند. شما باید یک ساز و کار جدی داشته باشید برای اینکه کسی فرار مالیاتی نداشته باشد.

جلیلی در موضوع مسکن گفت: مسکن از موضوعات اصلی کشور ما است. ما در کشورمان مشکل کمبود زمین نداریم یک سرزمین پهناور هستیم که کمبود زمین نداریم اما مشکل انحصار زمین است.

ماشین اداری دولت باید به حرکت درآید و ساختار اداری چابک و سریع شود

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: نباید تک بعدی به مسکن نگاه کرد، وقتی مسکن تهیه می‌شود موضوع بعدی اشتغال است و بعد تاثیر آن بر اقتصاد کشور است لذا باید در این موضوع فقط این نباشد که تقاضا الان کجا است و باید فراتر نگاه کرد و مسکن را با موضوع آمایش سرزمینی و اقتصاد کلان کشور ببینیم.

وی افزود: نگاه به مسکن وقتی نتیجه می‌گیرد که در کنار آمایش سرزمینی باشد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: برخی از کشورها ۴۶ درصد از «جی دی پی» آن‌ها از دریا است و ۳۶ درصد از اشتغال از دریا است.

جلیلی افزود: ماشین اداره دولت باید به حرکت درآید و ساختار اداری چابک و سریع شود.

در حال تکمیل…

 

© خبرگزاری مهر  > خبرنگار: محمد مهاجرانی
ارسال از وردپرس به شبکه های اجتماعی ایرانی
ارسال از وردپرس به شبکه های اجتماعی ایرانی
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا