Get News Fast

دهقانی فیروزآبادی: روابط دوستانه ایران و روسیه رو به رشد است

روح الله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی و اقتصادی ریاست جمهوری تاکید کرد که روابط دوستانه ایران و روسیه براساس منافع متقابل روند رو به رشدی دارد.

دهقانی فیروزآبادی: روابط دوستانه ایران و روسیه رو به رشد است

اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، دهقانی فیروزآبادی، معاون علمی، فناوری و اقتصادی ریاست جمهوری امروز پنجشنبه با تبریک روز ملی روسیه سیاست های ایران را تشریح کرد.

امروز پنجشنبه مراسم گرامیداشتی به مناسبت روز ملی روسیه با حضور دهقانی فیروزآبادی، الکسی ددوف، سفیر روسیه، مجتبی دمیرچی‌لو، مدیرکل قفقاز وزارت خارجه، بیکدلی، معاون کنسولی وزارت خارجه، جمعی از سفرای کشورهای خارجی و مقامات ایرانی در سفارت این کشور در تهران برگزار شد.

متن سخنرانی دهقانی فیروزآبادی در این مراسم به شرح زیر است:

مایلم از طرف خود و دولت ایران تبریکات صمیمانه خود را به دولت و ملت کشور دوست فدراسیون روسیه به مناسبت روز ملی روسیه ابراز و برای دولت و ملت روسیه ،صلح رفاه و بهروزی آرزو نمایم.

روابط دوستانه ایران و روسیه براساس منافع متقابل روند رو به رشدی دارد. در سالهای اخیر شاهد دیدارهای متقابل مقامات عالی دو کشور بوده ایم. افزایش مبادلات ،بازرگانی اجرای طرحهای ،اقتصادی مبادله هیات‌های اقتصادی بخش‌های دولتی و خصوصی افزایش مبادلات فرهنگی و تسهیل ارتباطات مردمی از جمله تحولات مثبت در روابط دو کشور در این زمینه است. 

مراسم گرامیداشت روز ملی روسیه در سفارت این کشور در تهران

در سال گذشته با برگزاری نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و روسیه با حضور نمایندگان بخشهای دولتی و خصوصی تحرک جدیدی در روابط تجاری دو کشور ایجاد شد. 

حضار محترم 
جمهوری اسلامی ایران در چارچوب سیاست خارجی ،متوازن ضمن استقبال از روابط خوب و سازنده با همه کشورها اولویت خاصی به کشورهای همسایه و منطقه قائل است. در این راستا توسعه روابط همه جانبه و بلند مدت با روسیه حائز اهمیت است.

دو کشور ایران و فدراسیون روسیه با بهره مندی از خرد رهبران سیاسی ظرفیتهای داخلی و افزایش تعاملات دو جانبه توانسته اند با تحریمها فشارهای سیاسی و اقتصادی ظالمانه و غیرقانونی آمریکا و برخی از کشورهای هم پیمان این کشور مقابله نمایند و با تکیه بر ظرفیتهای داخلی و فهم مشترک از اهمیت تقابل با یکجانبه گرایی آمریکا آثار تحریمهای ظالمانه را کم و بی اثر نمایند. 

ما معتقدیم دو کشور ایران و روسیه از ظرفیتهای ،اقتصادی، سیاسی، امنیتی ،فناوری علمی و فرهنگی بسیاری برخوردارند که برای تامین نیازهای یکدیگر میتواند مورد بهره برداری قرار گیرد. همچنین دو کشور در بسیاری از مسایل منطقه ای و بین المللی علاوه بر منافع و مواضع مشترک نقش سازنده ای در جهت برقراری صلح، ثبات و مبارزه با تروریسم و افراطی گری ایفا نموده اند. 

عزم و اراده مقامات عالی دو کشور در دولت فعلی و همچنین دولت جدید که از انتخابات ریاست جمهوری در هشتم تیر ماه زمام امور را به گیرد و با توجه به عضویت جمهوری اسلامی یران در سازمان همکاری شانگهای و بریکس و همچنین امضای موافقتنامه تجارت آزاد با کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا، نوید بخش توسعه روز افزون تعاملات همه جانبه دو کشور می باشد. 

مراسم روز ملی روسیه در تهران برگزار شد

عالیجنابان 
همچنان که مستحضر هستید متاسفانه آقای دکتر رئیسی رئیس جمهور فقید و آقای دکتر امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه فقید ج.ا.ایران در سانحه سقوط بالگرد به درجه رفیع شهادت نائل آمدند. فقدان رئیس جمهور محبوب و مردمی و وزیر امور خارجه پرتلاش و ،انقلابی برای همه ما ایرانیها سخت و جانکاه است. با این وجود بنا بر فرمایشات حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله العالی اداره و مدیریت کشور بدون هیچ گونه خللی در جریان است و در دو هفته آتی انتخابات ریاست جمهوری در ایران را پیش رو داریم و رئیس جمهور جدید با انتخاب و رای مردم زمام امور را به دست خواهد گرفت. 

جناب آقای ددوف سفیر محترم فدراسیون روسیه 
فرصت را مغتنم شمرده و بار دیگر از دولت و ملت روسیه به خصوص جناب آقای ولادیمیر پوتین رئیس جمهور محترم آقای سرگئی لاوروف وزیر محترم امور خارجه و دیگر مقامات روسی که در آن ایام سخت و پر مشقت در کنار دولت و ملت سوگوار ایران ایستادند و حمایت کامل خود را اعلام نمودند تقدیر و تشکر نمایم. همچنین از تمامی حضار محترم و کشورهای دنیا که با الطاف گوناگون دولت و ملت ایران را در آن لحظات تلخ و طاقت فرسا همراهی کردند، تقدیر و تشکر نمایم.

خانم ها و آقایان 

امید است با بهره گیری هر چه بیشتر از ظرفیتها و تداوم همکاریهای همه بازیگران در صحنه بینالمللی بر اساس احترام و منافع متقابل در مسایل منطقه ای و بین المللی شاهد ارتقای روابط و بهره مندی ملتها از مواهب این روابط و تثبیت صلح و ثبات در جهان باشیم.

است و در دو هفته آتی انتخابات ریاست جمهوری در ایران را پیش رو داریم و رئیس جمهور جدید با انتخاب و رای مردم زمام امور را به دست خواهد گرفت. 

انتهای پیام/
 

 
گروه خبری: 1343

 

© خبرگزاری تسنیم
ارسال از وردپرس به شبکه های اجتماعی ایرانی
ارسال از وردپرس به شبکه های اجتماعی ایرانی
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا