Get News Fast

استان مرکزی در تابستان و زمستان با مشکل آلودگی هوا مواجه است

استان مرکزی در تابستان و زمستان با مشکل آلودگی هوا مواجه است

اخبار استانها –

به گزارش بخش استانی وبانگاه به نقل از خبرگزاری تسنیم از اراک، فرزاد مخلص الائمه ظهر امروز در نشست ستاد مدیریت پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان مرکزی با اشاره به وضعیت آلودگی هوای شهر اراک در روزهای اخیر، اظهار داشت: استان مرکزی در تابستان و زمستان با مشکل آلودگی هوا مواجه است، آلودگی هوا در تابستان به شکل ریزگرد و در زمستان به شکل آلودگی فسیلی و نیروگاهی است، به طور کلی شرایط آب و هوایی خوبی در اراک وجود ندارد و این امر موجب نارضایتی گسترده مردم این شهر شده است.

وی با اشاره به ارسال درخواست تامین اعتبار مورد نیاز برای نصب بادشکن‌های غیرزنده و ساماندهی کویر میقان از محل اعتبارات مدیریت بحران کشور و موافقت با این درخواست، افزود: همچنین در استان مرکزی حداقل یک دستگاه تراکسور نیاز است این در حالی است که سال گذشته این دستگاه از استان دیگری قرض گرفته شد، حتی تصمیم خرید این دستگاه در استان وجود داشت اما قیمت آن از 7 میلیارد تومان به 20 میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است.

استاندار مرکزی با بیان اینکه خرید دمنده اطفای حریق در دستور کار دهیاری‌های استان قرار دارد، تصریح کرد: بخش عمده‌ای از مشکلات ریزگردهای استان مرکزی مربوط به کانون‌های خارج از استان از جمله استان قم و کویر مرکزی است، استان مرکزی از صنایع بزرگی برخوردار است که باید کمک و جلب حمایت صنایع بزرگ و برخوردار نسبت به محیط زیست با محوریت فرمانداری‌ها انجام شود، به طوری که صنایع استان باید در راستای کاشت یک میلیارد درخت مثمر و توسعه فضای سبز همکاری و مشارکت گسترده داشته باشند.

مخلص‌الائمه بیان کرد: ادارات استان روز دوشنبه به دلیل افزایش آلاینده‌های هوا و مدیریت مصرف برق تعطیل شدند که نقش موثری در کاهش مصرف برق داشت، شرکت توزیع برق استان درخواست تعطیلی ادارات و سازمان‌های دولتی در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه بیستم و بیست و یکم تیرماه را در راستای مدیریت مصرف برق اعلام کرده که به احتمال زیاد با تعطیلی روز پنجشنبه موافقت می‌شود.

استان مرکزی در چند روز اخیر برای سومین بار از پیک مصرف گذشت

محمود محمودی، مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان مرکزی هم در این نشست اظهار داشت: استان مرکزی در چند روز اخیر برای سومین بار از پیک مصرف گذشته و به مصرف 77 هزار مگاوات نزدیک شده است این در حالی است که آلودگی هوا در روزهای اخیر مزید بر افزایش مصرف برق شده زیرا مردم در و پنجره‌ها را بسته‌اند و کولرها روی دور تند رفته است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان مرکزی با بیان اینکه تعطیلی ادارات استان مرکزی در روز دوشنبه، 25 مگاوات در تامین برق کمک کرد، افزود: کاهش مصرف برق در روزهای تعطیل نشان می‌دهد در مدیریت مصرف برق نقش موثری دارد و انتظار است روز چهارشنبه و پنجشنبه  20و 21 تیرماه ادارات استان تعطیل شوند. چند استان کشور هم تعطیل شده و انتظار می‌رود این تعطیلی در استان هم اعمال شود.

کلانشهر اراک سال گذشته 137 روز ناسالم را ثبت کرد

یوسف یوسفی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی در این نشست با اشاره به چالش آلودگی هوای شهر اراک، اظهار داشت: استان مرکزی در نیمی از سال با چالش ریزگردها که بخشی از آن منشا داخلی، برخی منشا فرامرزی و خارجی دارد همراه است و بخشی از سال نیز درگیر آلودگی‌های فسیلی و نیروگاهی است.

وی افزود: کلانشهر اراک سال گذشته 137 روز ناسالم را ثبت کرد که 100 روز آن مربوط ریزگردها و گرد و خاک از کویرهای مرکزی بود و 14 روز ناسالم نیز از ابتدای امسال تاکنون در اراک به ثبت رسیده است، تالاب میقان اراک علاوه بر چالش ریزگردی با چالش‌های دیگر از جمله آتش‌سوزی، آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان و طغیان پشه همراه است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی تصریح کرد: اجرای طرح‌هایی در تالاب میقان اراک به تصویب رسیده که قسمتی از آن نیازمند کمک اعتباری سازمان مدیریت بحران است، برای تهیه دستگاه‌های تراکسور در تالاب میقان 20 میلیارد تومان اعتبار نیاز است که انتظار است مورد توجه ویژه قرار گیرد.

عمده گرد و خاک روزهای گذشته از کویر قنوات است

رضا مرادی، معاون توسعه و پیش‌بینی اداره‌کل هواشناسی استان مرکزی نیز در این نشست اظهار داشت: گرد و خاک‌های تابستانه بیشتر از سمت غرب کویر مرکزی است و ادامه این روند می‌تواند در آینده به بحران جدی تبدیل شود، ریزگردها در سه سال گذشته افزایش چشمگیری داشته و از 19 روز تیرماه امسال، 17 روز با پدیده گرد و خاک همراه بوده است.

معاون توسعه و پیش‌بینی اداره‌کل هواشناسی استان مرکزی بیان کرد: عمده گرد و خاک روزهای گذشته از کویر قنوات است، بخشی از کویر میقان هم بحرانی شده و سبب افزایش آلاینده‌های هوا می‌شود و نیاز است در سطح ملی تصمیمات لازم اتخاذ شود، معمولا پدیده گرد و خاک و ریزگردها با بادهای شرقی تا شهریورماه ادامه دارد. هفته آینده هم بادهای شرقی وجود دارد، اما انتقال گرد و غبار با شدت کمتری خواهد بود.

ریزش بیش از 500 هزار تن سنگ در معدن شازند

علی جودکی، مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی نیز در ادامه این نشست اظهار داشت: 27 خردادماه معدن شماره پنج مهاجران با ریزش بخشی از کوه همراه شد، در این حادثه چهار نفر مفقود شدند که پیکر 2 نفر از آنها همان روز حادثه پیدا شد و تلاش برای پیدا کردن 2 مفقود دیگر همچنان ادامه داشته تا اینکه امروز پیکر نفر سوم این حادثه پیدا شد.

وی با اشاره به ریزش بیش از 500 هزار تن سنگ در معدن شازند، افزود: برای پیدا کردن پیکر مفقودین این حادثه 20 دستگاه انواع ماشین آلات به کار گرفته شده است، ادامه کار برای پیدا کردن مفقودی چهارم بسیار سخت است و به واقع نیروهای حاضر در میدان با جان خود بازی می‌کنند و هیچگونه ایمنی وجود ندارد.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی خاطرنشان کرد: امکان اینکه هر لحظه ریزش مجدد در منطقه معدن شازند اتفاق بیفتد وجود دارد بنابراین ادامه کار نیازمند کار تخصصی است و ممکن است عملیات جست وجوی نفر چهارم مدت زمان بیشتری نیاز داشته باشد.

انتهای پیام/711/

ارسال از وردپرس به شبکه های اجتماعی ایرانی
ارسال از وردپرس به شبکه های اجتماعی ایرانی
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا